Andrew Nicholson, M.D.
A cukorbetegség nem szükségszerűen egyirányú utca. Korai tanulmányok szerint a 2-es típusú cukorbetegség javulhat, és egyes esetekben meg is szűnhet a finomítatlan vegan étrendre váltással.
Sajnos ezekben a tanulmányokban nem szerepelt kontrol csoport. Ezért a Diabetes Action and Research Education Foundation (Amerikai diabetes alapítvány) támogatta a PCRM-et (Physicians Committee for Responsible Medicine / Orvos Bizottság a Felelős Orvostudományért) egy gondosan ellenőrzött kísérlet elvégzésében.
A Georgetown University-vel (Georgetown Egyetem) együttműködve két különböző étrendet hasonlítottunk össze: Egy magas rosttartalmú és alacsony zsírtartalmú vegan étrendet és az általában használt American Diabetes Association (ADA) (Amerikai Diabetes Szövetség) által ajánlott étrendet. Nem inzulinfüggő cukorbetegeket és házastársukat vagy partnerüket hívtunk meg, hogy kövessék valamelyik étrendet 3 hónapig. Az ebédet és a vacsorát házhozszállították, így a résztvevőknek csak fel kellett melegíteniük.
A vegan ételek finomítatlan zöldségből, gabonából, babfélékből és gyümölcsből készültek, nem tartalmaztak semmilyen finomított hozzávalót, mint pl fehér lisztet, finomított olajat vagy fehér lisztből készült tésztaféléket. A fogások átlag 10% zsírt tartalmaztak (kalóriára vonatkoztatva) és 80% komplex szénhidrátot. 60-70 gram rostot is szolgáltattak, és egyáltalán nem tartalmaztak koleszterint. (Növényekben nincs koleszterin, csak állati termékekben. - A fordító megjegyzése)
Az ADA étrend valamivel több növényi alapanyagot használt, mint az átlag amerikai étrend, de így is a hagyományos csirke és hal receptekre támaszkodott. Ez az étrend 30% zsírt és 50% szénhidrátot tartalmazott. Napi 30 gram rostot és 200 miligram koleszterint is tartalmazott.
Mindkét csoport tagjai hetente két este csoportfoglalkozáson vettek részt az egyetemen, ahol táplálkozásról és főzésről volt szó és támogatást kaptak.
A kísérlet tervezése során felmerültek kétségek. Vajon jelentkeznek cukorbetegek - és partnereik - a kísérletre? Megváltoztatják étkezési szokásaikat és kitartanak teljes 3 hónapig? Találunk-e olyan ellátókat, akik megbízhatóan elkészítik és házhozszállítják az ízletes vegan és ADA ételeket?
Az első kétség hamar eloszlott Mindjárt a hirdetés megjelenésének napján több mint százan jelentkeztek. Azok a résztvevők, akik végül bekerültek a kísérletbe nagy lelkesedéssel kezdtek neki. Egyikük azt mondta: "Ha 12 hete bárki azt mondta volna, hogy elégedett leszek egy teljesen vegan étrenden, nem hittem volna el" Egy másik résztvevőnek tovább tartott alkalmazkodni: "Eleinte nem könnyű az étrendet betartani. De eddig 8 kilót sikerült leadnom. Már nem szedek gyógyszereket cukorbetegségre és magas vérnyomásra sem. Szóval nagyon nagyon pozitív eredménye volt."
Volt aki váratlan eredményeket tapasztalt: "Az asztmám sokat javult. Nem szedek annyi asztma gyógyszert mert könnyebben lélegzem. Most sokkal reménytelibb az általános szellemi hozzáállásom ahhoz, hogy miképp érzem magam cukorbetegként, mivel önellátó vagyok egy olyan étrend által, ami számomra értelmesnek tűnik."
Mindkét csoport nagyszerűen betartotta az előírt étrendet. Mégis a vegan csoport eredményei sok területen egyértelműen vezetnek. Az éhgyomorra mért vércukorszint 59%-kal jobban csökkent, mint az ADA csoportban. És míg a vegan csoportnak kevesebb gyógyszerre volt szüksége a vércukorszint szabályozására, az ADA csoport ugyanannyi gyógyszert fogyasztott, mint azelőtt. A veganok kevesebb gyógyszert szedtek és jobban uralták a vércukorszintjüket.
Míg az ADA csoport átlag 4 kilót fogyott, a vegan csoport majdnem 8 kg-t. A koleszterinszint a vegan csoportban jelentősebben csökkent, mint az ADA csoportban.
A diabetes komolyan károsíthatja a vesét, ami a vizelettel való fehérje vesztést eredményez. A kísérleti alanyok közül néhányan már a kísérlet kezdetén is jelentős mennyiségű fehérjét vesztettek, és az ADA csoport tagjai ebből a szempontból nem javultak. Sőt, az ő protein vesztésük valamivel rosszabb lett a 12 hét alatt. A vegan csoportban viszont a fehérje vesztés jelentősen csökkent.
A bevezető tanulmány erős eredményei felbátorítottak bennünket egy sokkal nagyobb kísérlet tervezésére a következő évben. Mindannyian adósai vagyunk az önkénteseknek, akik nagylelkűen feláldozták idejüket, hogy segítsenek nekünk tanulmányozni, hogy hogyan javíthatnánk a cukorbetegség kezelését.
2005. 02. 15.
Az eredeti angol cikk itt található: http://www.pcrm.org/health/clinres/diabetes.html