Nobel díjasok
Elie WieselBékei Nobel díj (1986.) |
George WaldOrvosi Nobel díj (1967.) |
Rabindranath Tagore(1861-1941) indiai költő, író Irodalmi Nobel díj (1913.) |
1905-től az indiai függetlenség kivívásáért felhívásokat tett közzé, erőszakmentes, pacifista szemlélettel. 1912-ben állította össze az "Áldozati ének" kötetét (eredeti címén "Gitanjali"), amiért 1913-ban irodalmi Nobel-díjat kapott. Ő írta és zenésítette az indiai himnuszt. Az 1930-as évekig sokfelé utazott Európában, így 1926-ban több hetet töltött Magyarországon, Balatonfüred gyógyvizénél.
hu.wikipedia.org
Chandrashekar SubrahmanyamFizikai Nobel díj (1983.) |
Isaac Bashevis Singer
|
"Nem lesz igazság addig, amíg az ember egy késsel vagy puskával áll, és tönkre teszi azokat, akik nála gyengébbek."
"Gyakran mondják, hogy az emberek mindig megették az állatokat, mintha ez egy érv lenne eme gyakorlat folytatására. Az ilyen logika szerint nem kellene megpróbálnunk megakadályozni, hogy az emberek másokat megöljenek, mivel ez is időtlen idők óta folyik."
"Az Írások arra köteleznek bennünket, hogy ne vegyük el mások életét. Nem szabad abban a tévhitben élnünk, hogy szívességet teszünk az állatoknak azzal, hogy nem esszük meg őket. Épp úgy ahogy az embernek, nekik is joguk van az élethez."
George Bernard Shawír esszéista Irodalmi Nobel díj (1925.)
|
G. B. Shaw életéből ismerünk egy anekdotát: Egyszer súlyosan megbetegedett. Az orvosok azt mondták, ha nem eszik tojást és húst, meg fog halni. De ő szigorú vegetárius volt. Megtagadta az orvosok utasításait, akik azonban ragaszkodtak álláspontjukhoz, és kijelentették, nem vállalnak felelősséget az életéért. Ekkor G. B. Shaw szólította személyes titkárát. Az orvosok jelenlétében lediktálta utolsó kívánságát:
"Ezúttal ünnepélyesen kijelentem végső akaratomat. Mihelyt nem vagyok foglya fizikai testemnek, a következő gyászmenet kövesse koporsóm a temetőbe vezető úton: először madarak, másodszor bárányok, juhok, tehenek és a többi állat ebből a fajból, harmadszor élő halak akváriumban. Minden gyászoló viselje a feliratot: "Az Úr legyen irgalmas jótevőnkhöz, G. B. Shaw-hoz, aki életét áldozta, hogy megmentse a miénket!"
"Egy húsevő átlagéletkora 63 év. Én maholnap 85 vagyok, és még mindig olyan keményen dolgozok, mint valaha. Már elég hosszú ideje élek, és próbálok meghalni, de egyszerűen nem megy. Egyetlen szelet marhahús végezne velem, de nem tudom rávenni magam, hogy lenyeljem. Nyomaszt a rettegés, hogy örökké élek. Ez a vegetáriánusság egyetlen hátránya"
"Az emberi lények az egyetlen állatfaj, akiktől minden porcikámban, gyáván félek."
Albert Schweitzer(1875-1965) francia teológus, orgonaművész, tanár, lelkész, orvos Béke Nobel díj (1952.) |
"Minden igazság sorsa az, hogy első kinyilatkoztatásakor nevetség tárgya. Valaha ostobaságnak tartották azt a feltételezést, hogy a fekete emberek valóban emberi lények, és ekképp kellene bánni velük. Ami akkor ostobaság volt, abból mára elismert igazság lett. Ma a racionális erkölcs komoly kívánalmaként túlzásnak tűnik a mindenféle élettel szembeni állandó tisztelet kinyilvánítása. De közeleg az a kor, amikor el fogunk csodálkozni azon, hogy az emberi faj milyen sokáig létezett, mielőtt felismerte, hogy az élet gondatlan megsértése a valódi erkölccsel összeegyeztethetetlen. Az erkölcs a maga korlátlan mivoltában a felelősség kiterjesztése mindenre, amiben élet van."
"A gondolkodó embernek elleneznie kell mindenféle kegyetlen szokást, nem számít, milyen mélyen gyökerezik a hagyományban, és mekkora dicsőség veszi körül. Amikor választhatunk, el kell kerülnünk azt, hogy más életébe gyötrelmet és igazságtalanságot hozzunk, még a legalacsonyabban lévő teremtmény életébe is. Mert ha nem így teszünk, lemondunk emberi mivoltunkról, és olyan bűnt veszünk a vállunkra, amit semmi sem igazol."
Sir C. V. RamanFizikai Nobel díj (1930.) |
Linus PaulingKémiai Nobel díj (1954.) és |
V. S. NaipaulIrodalmi Nobel díj (2001.) |